Zastosowanie oleju arganowego w kuchni i kosmetyce

Zastosowanie oleju arganowego w kuchni i kosmetyce

Oleju arganowego można używać zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. W kuchni docenia się szczególnie jego wyjątkowy smak i właściwości dobrze wpływające na zdrowie (zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego). Można go też wykorzystywać do pielęgnacji skóry, ponieważ uznaje się go za eliksir młodości.

W kuchni i kosmetyce docenia się szczególnie jego właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne. Ale ma on dużo więcej zalet. Stanowi on olej najtrudniej dostępny na całym świecie, ponieważ uzyskiwany jest z drzewa arganowego, które rośnie jedynie w południowo-zachodniej części Maroka. Aby go pozyskać, potrzeba bardzo dużo pracy, ponieważ robi się to ręcznie. Nazywa się go „płynnym złotem Maroka”, ponieważ jest trudno dostępny, jego pozyskanie jest pracochłonne i ma świetne właściwości. Cechuje się również wysoką ceną.

Są dwa rodzaje oleju arganowego: spożywczy i kosmetyczny. Spożywczy jest wytwarzany z południowo-zachodniej części Maroka. Ma ciemnozłoty kolor, a jego smak i aromat są orzechowe. Olej kosmetyczny jest tłoczony z nieprażonych nasion, jego kolor jest dużo jaśniejszy, a zapach lekko kwaskowy.

Zastosowanie oleju arganowego w kosmetyce

W oleju arganowym znajduje się sporo substancji, które mają zastosowanie w pielęgnacji. Przede wszystkim to witamina E, czyli witamina młodości, która zapobiega procesom starzenia się skóry, niweluje zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Sprawdza się szczególnie do nakładania na skórę dojrzałą, podrażnioną lub zniszczoną. Znajdują się tutaj także nienasycone kwasy tłuszczowe, wpływające na regenerację tzw. płaszcza hydrolipidowego naskórka – dzięki nim niedobory składników tłuszczowych w skórze zostają uzupełnione.

Olejek arganowy w kosmetykach

Olej arganowy może też chronić przed czynnikami zewnętrznymi, np. przed słońcem i wiatrem. W tym przypadku warto, aby stosowały go kobiety o skórze suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i uczuleń. Sprawdzi się też w przypadku wystąpienia egzemy czy łuszczycy. Wpływa na kontrolowanie wydzielania sebum, walczy z trądzikiem, pomaga w usuwaniu rozstępów i blizn pooperacyjnych.

Można także wcierać olej arganowy w skórę głowy, dzięki czemu da się pozbyć łupieżu i wzmocnić cebulki włosowe. Przydaje się też do nakładania na same włosy, ratuje rozdwojone końcówki. Odbudowuje włosy, czyni je mocniejszymi, lśniącymi, gładkimi. Nadaje się do pielęgnowania paznokci.

Olej arganowy i jego wpływ na zdrowie

W oleju arganowym znajduje się mnóstwo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli NNKT. Najwięcej jest tych jednonienasyconych na czele z kwasem omega-9 – kwasem oleinowym. Dzięki nim można zahamować rozwój kamicy żółciowej czy też choroby wrzodowej. Mają bardzo dobry wpływ na obniżanie poziomu złego cholesterolu, a ilość cholesterolu dobrego podnoszą. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zachorowania na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową i zakrzepicę. Jest tu też dużo kwasów wielonienasyconych, które pomagają w leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, reumatycznego schorzenia stawów, cukrzycy czy stwardnienia rozsianego.

Agnieszka Wójtowicz

Redakcja healthpotion.pl

kontakt@healthpotion.pl