Właściwości olejku lawendowego

Właściwości olejku lawendowego

Olejek lawendowy pozyskuje się z kwiatów lawendy poprzez zastosowanie destylacji parą wodną. Używanie go przynosi dużo korzyści zdrowotnych: niwelowanie napięcia nerwowego, łagodzenie problemów z oddychaniem. Dzięki niemu można też korzystnie wpływać na zmiany skórne, oparzenia, otarcia, przeziębienia czy leczenie zapalnie dróg oddechowych.

Olejek lawendowy jest znany od wieków. Wykorzystywano go do aromaterapii oraz wytwarzano produkty, których bazą był właśnie ten zapach. Można go z powodzeniem łączyć z innymi olejkami eterycznymi, jak np. drzewem cedrowym, szałwią, sosną, gałką muszkatołową. Dzisiaj można się spotkać z wykorzystaniem olejku lawendowego jako olejku do aromaterapii – w postaci żelu, płynu, mydła.

Zalety używania olejku lawendowego

Olejek lawendowy odstrasza owady

Dzięki zapachowi olejku lawendowego można skutecznie odgonić wszelkie owady. Podziała na muszki, mole, komary, ale i na gryzonie czy pajęczaki. Aby na skórze nie pojawiły się ugryzienia, wystarczy posmarować olejkiem odkryty fragment skóry. Mimo że olejek lawendowy dość szybko się ulatnia, to potrafi skutecznie odstraszyć owady. To dzięki temu, że ulatując ze skóry, unosi się w powietrzu i w ten sposób odstrasza insekty. A jeśli jednak owadowi uda się ukąsić, to lawenda działa w ten sposób, że nie odczuwa się tego zbytnio, ból i swędzenie są ugaszone, a dodatkowo olejek wykazuje właściwości antyseptyczne.

Na problemy ze snem

Olejek lawendowy może być stosowany zamiast środków nasennych. Ma właściwości relaksacyjne, przez co skutecznie wywołuje senność i powoduje, że szybciej się zasypia. Według badań przeprowadzonych u osób starszych, które mają kłopot z zasypianiem, zauważono pozytywne efekty po odstawieniu leków nasennych i zastąpieniu ich olejkiem lawendowym.

Wykorzystanie lawendy

Działanie na układ nerwowy

Zapach olejku jest znany z tego, że działa uspokajająco i relaksująco. Przez to może z powodzeniem koić nerwy i stany lękowe. Poprawia też samopoczucie, kiedy pojawiają się bóle migrenowe, napięcia, stres, depresja. Dzięki aromatowi tego olejku możliwe staje się łagodzenie zmęczenia i wspomożenie aktywności umysłowej. Sprawdza się podczas leczenia bezsenności oraz przy regulowaniu rytmu pracy serca. Badania wykazały, że wdychanie olejku lawendowego przed egzaminami wpływa na obniżenie poziomu stresu, a zamiast tego zwiększa funkcje poznawcze.

Walka z trądzikiem

Jak twierdzą dermatolodzy, olejek lawendowy doskonale wpływa na walkę z trądzikiem – i u osób młodych, i u dorosłych. Dzięki niemu można zahamować rozwój bakterii i ograniczyć wydzielanie sebum. Można go z powodzeniem dodawać do kremów i innych kosmetyków na trądzik.

Ukojenie na ból

Można go stosować na bóle mięśniowe, napięciowe, pleców, na reumatyzm. Pomaga także na ból w stawach.

Działanie na układ moczowy

Dzięki niemu stymulacja produkcji moczu jest ułatwiona. Przywraca równowagę hormonalną i łagodzi ewentualny ból pęcherza.

Układ oddechowy i krążenie krwi

Wdychanie olejku wpływa na poprawę oddychania i stanu układu oddechowego. Dzięki niemu można tez poprawić krążenie krwi i zmniejszyć ciśnienie.

Poza tym wpływa on na pielęgnowanie włosów, na trawienie, pomaga przy problemach ze skórą.

Karolina Lichocka

Redakcja healthpotion.pl

kontakt@healthpotion.pl