Czy podkład mineralny jest idealnym kosmetykiem?
Na rynku kosmetycznym zaczyna się pojawiać coraz więcej kosmetyków pochodzenia naturalnego. Jest to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych kosmetyków. Już teraz kosmetyków mineralnych używa bardzo wiele kobiet i prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat grono pań, które zrezygnowały z chemicznych kosmetyków, powiększy się.
Dzieje się tak dlatego, że kosmetyki mineralne mają bardzo dobry wpływ na skórę, są delikatne dla cery, dlatego nadają się do stosowania nawet wtedy, gdy z jakichś względów zdrowotnych nie można używać tradycyjnych kosmetyków z drogerii.
Podkład mineralny to wyjątkowo delikatny kosmetyk, dzięki któremu nie pojawią się podrażnienia skórne. Doskonale sprawdzi się wtedy, gdy tradycyjne kosmetyki nie będą mogły spełnić swoich funkcji, wywołując negatywne reakcje skóry. Trzeba wiedzieć, że kosmetyki mineralne to nie tylko bezpieczniejszy zamiennik dla syntetycznych kosmetyków. Są po prostu bardzo dobrze kryjące, dlatego można je z powodzeniem używać na co dzień, uzyskując bardzo naturalny efekt.
Co wchodzi w skład podkładów mineralnych?
Już po nazwie można określić, że w podkładach mineralnych nie ma żadnych chemicznych składników, czyli nie ma tu żadnych: konserwantów, substancji zapachowych, koloryzujących, wosków, silikonów, wypełniaczy czy różnych olejków. Co właściwie stanowi ich bazę?
Dobrej jakości podkłady mineralne mają tylko kilka składników. Te najczęściej występujące to: tlenki żelaza, tlenek cynku, mika, dwutlenek tytanu. Każdy z nich ma swoją unikalną funkcję.
Tlenki żelaza odpowiadają za nadawanie koloru, tlenek cynku i dwutlenek tytanu odpowiadają za natężenie tego koloru (im ich więcej, tym kolor jaśniejszy). Dwutlenek tytanu ma za zadanie prawidłowo pokryć cerę, a mika nadaje skórze blask i optycznie wygładza drobne zmarszczki na skórze.
Oczywiście wszystkie te substancje dodatkowo mają wpływ na zdrowie cery. Dwutlenek tytanu sprawdza się jako filtr przed promieniowaniem UV. Jeśli skóra jest zbyt długo i często wystawiona na działanie promieni słonecznych, to można doprowadzić do zniszczenia włókien kolagenowych. Dlatego podczas letnich dni warto zadbać o zabezpieczenie skóry filtrem. Tlenek cynku ma działanie antyseptyczne, ściąga też skórę, pozwala na przesuszanie wyprysków – dlatego też podkład mineralny można nakładać także na cerę trądzikową. Składniki znajdują się w kosmetyku w postaci zmielonej. Nie ma w nich żadnej wody, substancji tłuszczowych czy alergenów. Nie powodują efektu maski.
Dla kogo są podkłady mineralne?
Podkłady mineralne mogą być stosowane przez kobiety o praktycznie każdym rodzaju cery. Zdarza się, że tradycyjne podkłady są odradzane w przypadku skóry alergicznej czy trądzikowej. W przypadku kosmetyków mineralnych nie ma takich obaw, bo nie wywołują one żadnych niekorzystnych oddziaływań. Mają bardzo delikatną formułę. Jeśli ktoś walczy z wypryskami, to nawet dermatolog może zalecić stosowanie podkładów o naturalnym składzie. Makijaż tymi kosmetykami można wykonywać nawet po zabiegach kosmetycznych, np. po mikrodermabrazji diamentowej.